Orbán, Európa és az észak-amerikai polgárháború (1. rész)
A Telexen megjelent ma egy cikk + videó arról, hogy a Sziget fesztivál külföldi látogatói ismerik-e Orbán Viktor magyar miniszterelnököt. Összehasonlításképpen, a videó röviden bemutatja a 2018-ban azonos formában feltett kérdésre adott válaszokat, majd az idén készült anyaggal folytatódik. Az idei interjú alanyok, illetve az összeállításba került megszólítottak sokkal magasabb aránya válaszol igennel, mint hat évvel ezelőtt. A válaszokból egyébként az is kiderül, hogy az általános vélekedés a magyar miniszterelnök személyét illetően összecseng azzal, amiért az Európai Unió gyakorlatilag karanténba zárta az unió soros elnökségi pozícióját betöltő Magyarországot (illetve a legtöbb mandátummal rendelkező kormányzó pártot a Fideszt). Ez egyfelől sajnos egyáltalán nem meglepő, másfelől pedig hatalmas teljesítmény Orbántól, hiszen egy ausztrál srác is erősíti a bírálók mezőnyét. A legerősebb viszont egy orosz származású lány megszólalása, aki kerek perec állítja, hogy Orbán és Putyin tandemben „basszák szét” (szó szerinti fordítás) az Európai Uniót).
Miközben Magyarországon az emberek többsége örül, hogy nem kell az uniós kampányban agresszíven szétárasztott háborús retorikában élnie minden másodpercben, Oroszország tovább támadja Ukrajnát, nem beszélve arról, hogy Ukrajna is átveszi időről időre a kezdeményező szerepét. Nem látjuk ennek a háborúnak a végét, és sajnos a gazdasági és geopolitikai viszonyok sem igazolják a fegyveres konfliktus mielőbbi rendezésének lehetőségét. Amit viszont látunk, hogy a közel-keleti feszültség sem enyhül. Éppen ellenkezőleg, fokozódik és eszkalálódik. Izrael már nem csak a Hamassal harcol Gázában, de úgy tűnik a Hezbollah és Libanon sem hátrál, és Irán is folyamatos fenyegetésekkel tartja napirenden az Izrael elleni esetleges támadás lehetőségét. A kép, ami kirajzolódik előttünk, nem ad okot derűre. Ahhoz azonban, hogy a miérteket jobban megérthessük, természetesen rá kell térnünk az USA-ra. Tegnap délutáni hír, hogy az Izrael és az Egyesült Államok közötti együttműködést egy 20 milliárd dolláros fegyverszállítási szerződés jóváhagyásával erősítették meg az amerikai oldalon. A szerződésben foglalt szállítások legkorábban két év múlva indulhatnak meg, azonban a töretlen amerikai elköteleződés Izrael felé megkérdőjelezhetetlen.
Az Egyesült Államok nemzetközi szerepvállalása magyar szemmel sokszor végtelenül leegyszerűsített. A kormány propagandának köszönhetően a magyarok többsége a közelgő amerikai elnökválasztás egyetlen jó döntésének Donald Trumpot látja. A Magyarországon tökélyre fejlesztett kommunikációs cunami technikájának exportját már nyíltan vállalja Orbán Viktor is. Legutóbb a Tusványoson megtartott nyári program alkalmával beszélt arról a magyar miniszterelnök, hogy együttműködnek Trump kampánycsapatával.
De mit nyerhet mindebből Magyarország? Valóban Európa érdeke az amerikai érdekek gyengülése Európában? Ha Magyarország támogatja a nyugati értékrend gyengülését, az hogyan támogatja Magyarország érdekét az Európai Unión belül? A hagyományos európai és nyugati értékrend esetleges gyengülése, hogyan függ össze az európai gazdasági törekvésekkel, azaz Európának a világban betöltött pozíciójával?
A bejegyzés folytatódik…
Comments
Post a Comment